Image not available

Γεώργιος Καμπίτσης

Επίκουρος Καθηγητής

Περίληψη

Από τον Δεκέμβριο του 2022 εργάζομαι ως Επίκουρος Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Πατρών, στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών. Η έρευνά μου επικεντρώνεται στη βέλτιστη αξιοποίηση των ημιαγωγών υψηλού ενεργειακού διακένου (ΥΕΔ), κυρίως καρβιδίου του πυριτίου (SiC) και νιτρίδιο του γαλλίου (GaN), για ηλεκτρονικά ισχύος με αυξημένη απόδοση και πυκνότητα ισχύος.

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα

Τον Σεπτέμβριο του 2022 εξελέγην στη βαθμίδα του επίκουρου καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Πατρών, στο αντικείμενο των Ηλεκτρονικών Ισχύος με εφαρμογές στις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, ενώ το προηγούμενο διάστημα, εργαζόμουν ως μεταδιδακτορικός ερευνητής/συνεργάτης σε παγκοσμίου φήμης πανεπιστήμια σε 3 Ευρωπαϊκές χώρες.

Το 2020 εντάχθηκα στο Imperial College του Λονδίνου (ICL), όπου έλαβα ατομική χρηματοδότηση από το πρόγραμμα Marie Skłodowska Curie Individual Fellowship με θέμα μικρο-μετατροπείς για συστήματα κατανεμημένης παραγωγής. -ενσωμάτωση κλίμακας σε μελλοντικά έξυπνα δίκτυα. Το έργο εισήγαγε έναν ριζικό επανασχεδιασμό των σταδίων μετατροπής ισχύος των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, ώστε να διασφαλιστεί η μεγάλης κλίμακας ενσωμάτωσή τους σε μελλοντικά έξυπνα δίκτυα.

Πριν από αυτό, εξασφάλισα μια υποτροφία συγχρηματοδοτούμενη από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση για έρευνα απου αφορά ένα αποδοτικό σύστημα διανομής ηλεκτρικής ενέργειας σε κέντρα δεδομένων και που υλοποίησα στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ).

Από το 2017 έως το τέλος του 2019, εργαζόμουν ως μεταδιδακτορικός ερευνητής στο École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) της Ελβετίας, σε θέματα που αφορούσαν την ανάπτυξη και τον έλεγχο μετατροπέων υψηλής συχνότητας μεταγωγής και υψηλής πυκνότητας ισχύος με τρανζίστορ GaN για εφαρμογές που προσφέρουν δυνητικά μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας. Το 2018 συμμετείχα στον διαγωνισμό Space X - Hyperloop ως επικεφαλής της ομάδας σχεδιασμού ηλεκτρονικών του EPFL. Η ομάδα του EPFL και εγώ κερδίσαμε την τρίτη θέση σε αυτόν τον παγκόσμιο διαγωνισμό για το πρωτότυπο όχημα υψηλής ταχύτητας (φτάνοντας τα 200 km/h) που κατασκευάσαμε σε μόλις έξι μήνες.

Το 2016 έλαβα το διδακτορικό μου από την Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ. Σχεδίασα και ανέπτυξα μετατροπείς dc/dc και dc/ac υψηλής απόδοσης με τρανζίστορ ισχύος SiC για εφαρμογές φωτοβολταϊκών (PV).

Τα ευρήματα της έρευνάς μου έχουν σημοδιευθεί σε 19 άρθρα σε διεθνή περιοδικά υψηλής απήχησης (μεταξύ των οποίων 1 Nature και 12 IEEE Transactions) και σε 18 διεθνή συνέδρεια, που έχουν προσελκύσει περισσότερες από 1150 συνολικές αναφορές. Έχω εξασφαλίσει και φέρει εις πέρας με επιτυχία 2 ατομικές χρηματοδοτήσεις (υποτροφίες), έχω επιβλέψει 12 μεταπτυχιακούς φοιτητές και συν-επιβλέψει 2 υποψηφίους διδάκτορες.

Διδασκαλία
  • Ηλεκτρονικά Ισχύος II (ECE_ΒΚ809)
  • Ηλεκτρικές Μηχανές (ECE_Υ623)

Συνδρομές
  • Institute of Electrical and Electronic Engineering (IEEE Member)
  • Marie Curie Alumni Association
  • Wilbe Fellows
  • Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας (ΤΕΕ)

Συνεργασίες με τη Βιομηχανία

Σύμβουλος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός

• Imperial College Consultants LTd, UK  και
  • Εξωτερικός συνεργάτης της Ηexisence Sàrl, CH

Ερευνητικά Έργα

1. Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship, European Commission, “Microconverters for Distributed Energy Resources -MiDER” (Grant Agreement 891035), 2020-2022 , ICL, UK (Individual Fellow)
  2. Human Resources Development, Education and Lifelong Learning,  in the context of the project Reinforcement of Postdoctoral Researchers - 2nd Cycle (MIS-5033021), co-funded by Greece and EU, “Efficient Power Distribution System in Data Centers”, 2020, State Scholarships Foundation, NTUA, GR (Individual Fellow)
  3. High-efficiency power converters for potentially-large energy-savings applications, Swiss Federal Office of Energy SFOE, 2017-2019, EPFL, CH, (Researcher)
  4. SYNERGASIA, under Competitiveness and Entrepreneurship, "ANTI-SiC – Design and Development of a Solar Inverter utilizing Silicon Carbide Transistors” (Project 09SYN-32-1181), 2011-2014, NTUA, GR (Researcher)

Επιλεγμένες Δημοσιεύσεις

1. R. van Erp, R. Soleimanzadeh, L. Nela, G. Kampitsis, and E. Matioli, “Co-designing electronics with microfluidics for more sustainable cooling,” Nature, vol. 585, no. 7824, pp. 211–216, Sep. 2020, doi: 10.1038/s41586-020-2666-1.
  2. G. Kampitsis, E. Batzelis, A. Kolokasis, E. Matioli, and B. C. Pal, “A Generalized Phase-Shift PWM Extension for Improved Natural and Active Balancing of Flying Capacitor Multilevel Inverters,” IEEE Open J. Power Electron., pp. 1–14, 2022, doi: 10.1109/OJPEL.2022.3209540.
  3. G. Kampitsis, E. Batzelis, P. D. Mitcheson, and B. C. Pal, “A Clamping-Circuit-Based Voltage Measurement System for High-Frequency Flying Capacitor Multilevel Inverters,” IEEE Trans. Power Electron., vol. 37, no. 10, pp. 12301–12315, Oct. 2022, doi: 10.1109/TPEL.2022.3174062.
  4. G. Kampitsis, S. Papathanassiou, and S. Manias, “Comparative evaluation of the short-circuit withstand capability of 1.2kV silicon carbide (SiC) power transistors in real life applications,” Microelectron. Reliab., vol. 55, no. 12, pp. 2640–2646, Dec. 2015, doi: 10.1016/j.microrel.2015.09.012.
  5. L. Nela, G. Kampitsis, J. Ma, and E. Matioli, “Fast-Switching Tri-Anode Schottky Barrier Diodes for Monolithically Integrated GaN-on-Si Power Circuits,” IEEE Electron Device Lett., vol. 41, no. 1, pp. 99–102, Jan. 2020, doi: 10.1109/LED.2019.2957700.

Περισσότερες δημοσιεύσεις στο https://scholar.google.gr/citations?user=ZcrENCQAAAAJ&hl=en

Greek