E. Mitronikas

Γνωστικό αντικείμενο

"Ηλεκτρικά Κινητήρια Συστήματα με Έμφαση στην Εφαρμογή Ψηφιακής Τεχνολογίας και στους Κινητήρες Χαμηλής Ισχύος".

Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών

Εργαστήριο Ηλεκτρομηχανικής Μετατροπής Ενέργειας
26504 Ρίο - Πάτρα, Ελλάδα

1. e.mitronikas@ece.upatras.gr

Επαμεινώνδας Μητρονίκας

Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών.

Σύντομο Βιογραφικό

Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Τεχνολογίας Υπολογιστών (1995) και Διδάκτωρ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Τεχνολογίας Υπολογιστών (2002).

Έχει άνω των δεκαεννιά (19) ετών διδακτική εμπειρία και άνω των είκοσι τεσσάρων (24) ετών ερευνητική εμπειρία σε αντικείμενα σχετιζόμενα με τα Ηλεκτρικά Κινητήρια Συστήματα, τους Ηλεκτρονικούς Μετατροπείς Ισχύος, την Εξοικονόμηση Ενέργειας και τη χρήση Ψηφιακών Τεχνολογιών για τον έλεγχο και την επίβλεψη της λειτουργίας Ηλεκτρικών Κινητηρίων Συστημάτων και Ηλεκτρονικών Μετατροπέων Ισχύος.

Διδάσκει / συμμετέχει στη διδασκαλία των μαθημάτων: «Ηλεκτρικά Κινητήρια Συστήματα Ι», «Ηλεκτρικά Κινητήρια Συστήματα ΙΙ», «Προηγμένος Έλεγχος Ηλεκτρικών Μηχανών», «Κινητήρες μικρής ισχύος – Δομή και έλεγχος», «Ηλεκτρικές Μηχανές», ενώ στο διάστημα 2012‐2017 δίδαξε στο «Εργαστήριο Τεχνικού Σχεδίου». Έχει συμμετάσχει σε σεμινάρια ως εισηγητής (188 ώρες).

Έχει επιβλέψει/συμμετείχε στην επίβλεψη άνω των 70 διπλωματικών εργασιών. Έχει επιβλέψει / επιβλέπει τέσσερις Διδακτορικές Διατριβές (Δ.Δ.) μια εκ των οποίων έχει ολοκληρωθεί και είναι/ήταν μέλος 7 Τριμελών Συμβουλευτικών Επιτροπών για Διδακτορικές Διατριβές.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν θέματα που αφορούν Ανάλυση, μοντελοποίηση, σχεδιασμό και υλοποίηση Ηλεκτρικών Κινητηρίων Συστημάτων, Ηλεκτρικών Μηχανών, Ηλεκτρονικών Μετατροπέων Ισχύος, Ηλεκτρικών Κινητήρων μικρής ισχύος, Διανυσματικού Ελέγχου Κινητήρων Εναλλασσόμενου Ρεύματος, Συστημάτων πρόωσης Ηλεκτρικών και Υβριδικών Οχημάτων, Ψηφιακά Ελεγχόμενων Ηλεκτροκινητηρίων Συστημάτων, Μεθόδων Ανάλυσης Σφαλμάτων Ηλεκτροκινητηρίων Συστημάτων, Ελέγχου Ηλεκτροκινητηρίων Συστημάτων με ανοχή σε Σφάλματα (Fault Tolerant Control).

Έχει συμμετάσχει στη συγγραφή είκοσι ενός (25) άρθρων σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και πενήντα οκτώ (72) άρθρων σε διεθνή συνέδρια, από τα οποία προέκυψαν έως τώρα πάνω από χίλιες διακόσιες (1200) ετεροαναφορές. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το δημοσιευμένο έργο παρέχονται στο Google Scholar.

Επιπλέον, έχει συμμετάσχει έως τώρα σε δώδεκα (12) ερευνητικά προγράμματα στα δύο από τα οποία ως επιστημονικός υπεύθυνος.

Ο κ. Μητρονίκας είναι μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, του Πανελλήνιου Συλλόγου Ηλεκτρολόγων – Μηχανικών και του Institute of Electrical and Electronic Engineers. Επίσης είναι κριτής στα επιστημονικά περιοδικά IEEE Transactions on Industrial Electronics, IEEE Transactions on Industrial Informatics, Elsevier EPSR, Elsevier Simulation Modeling Practice and Theory, International Journal of Condition Monitoring, ΙΕΤ Power Electronics καθώς και διεθνή συνέδρια.

Greek